Возачи на „диво“ превезувале ученици

За време на четиричасовна полициска контрола на возила кои вршат јавен превоз на ученици на територијата на Македонија, констатирани се 44 прекршоци. Двајца возачи возеле на „ диво” без соодветна лиценца.

– Вчера во периодот од 06.00 до 10.00 часот при полициска контролата констатирани две кривични дела за возење без соодветна лиценца, 44 сообраќајни прекршоци, а на вонреден технички преглед се упатени 21 возило, информираат од МВР.

Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома, продолжуваат и во наредните денови. Полицијата апелира да се почитуваат сообраќајните правила и прописи се со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Претходна вестОткако психијатар утврдил здравствени проблеми, одложено судењето на Зеќири
Следна вестАрсовска ќе го раскинува договорот за поставување на светлечки билборди