Времето денес променливо облачно, попладне и во вечерните часови нестабилно со дожд и силен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно. Попладне и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со повремени врнежи од дожд, локално пообилни и поројни, над 20 литри на метар квадратен, проследени со појава на грмежи.

Ќе дува засилен до силен ветер од јужен правец, над 70 километри на час. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната од 13 до 18 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне и во вечерните часови со врнежи од дожд. Во делови од котлината врнежите повремено ќе бидат поројни, проследени со појава на грмежи. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне 17 степени.

Според УХМР, и во деновите потоа ќе се задржи променливо облачно време со повремен локален дожд, но со слаб интензитет.

Претходна вестРакометарките на ЖРК Ѓорче Петров убедливо поразени во првото четвртфинале на Европскиот куп
Следна вестГолема кашлица: Од денес забрана за невакцинирани или нецелосно вакцинирани деца во градинките