Вториот бран пак мавна: 8 пациенти починале од вирусот, новозаразени се 127 лица

Во последните 24 часа во Македонија се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19. Ова пред малку го соопшти министерството за здравство преку Фејсбук.
Новозаразените се во овие градови:
-Скопје 57
-Куманово 4
-Штип 13
-Тетово 6
-Струга 10
-Охрид-7
-Кавадарци 1
-Гостивар 8
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 12
-Кичево 4
Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст 70 и 93 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се пет лица на возраст 34,45,78 и 87 години, а кај 62 годишен пациент, вирусот е потврден постмортем. Во КБ Тетово почина пациент на 78 години.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица.
Досега во земјата се направени вкупно 85.820 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153, бројката на оздравени пациенти е 4810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921.
Претходна вестГи интересираат ли само изборните бројки или и страшните цифри од короната?
Следна вестИспревртена азбука во градот на конзулите