Вучиќ: Србија нема да го смени ставот, никој нема да ја уценува

Српскиот претседател Александар Вучиќ ги коментираше наводите дека францускиот претседател побарал Србија да воведе санкции кон Русија.

-Макрон рече дека мораме да воведеме санкции кон Русија и дека ова е уцена. Дозволете ми да ви го повторам ставот што го искажавме осум дена по почетокот на конфликтот во Украина, тој важи и денес, вели Вучиќ.

Иако е мала по население, сепак е голема во душа.

-Србија е горда на својата позиција, иако е мала по население, но е голема во душата. Србија нема да ја смени својата позиција и никој нема да ја уценува, изјави Вучиќ.

Претходна вестДИК ќе изврши ждрепка за редоследот на листата со кандидати за пратеници
Следна вестПендаровски: Јас сум првиот претседател кој постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава