Заев: Горди на славното минато уште порешително чекориме кон светлата иднина

Лидерот на СДСМ Зоран Заев преку својот Фејсбук профил им  го честиташе на граѓаните  втори Август- Денот на Републиката :

Почитувани граѓани, Денеска на 2 Август – Денот на Републиката, оддаваме почит кон нашето херојско минато. Нашите славни претци од Илинденското востание и од заседанието на АСНОМ, ги поведоа граѓаните кон слобода, независност и единство и ги поставија темелите на современата, независна и суверена македонска држава, признаена од целиот свет.

Борбата за слобода на македонскиот народ и на сите граѓани кои живеат во нашата земја постојано носеше победи со кои заеднички го трасиравме патот напред. Илинден е голем светилник што го покажува правецот кон сигурната иднина, Илинден е победа за сите кои движат напред.

Денес живееме во држава втемелена на Крушевскиот манифест и Манифестот на АСНОМ. Идеите и вредностите запишани во овие безвременски документи од нашата историја денеска се наша реалност. Како одговорни граѓани продолжуваме да се водиме од ликот и делата на илинденците и учесниците во Народно-ослободителната борба и со чест и обврска ги реализираме нивните идеали.

Заедно со вас, почитувани граѓани, продолжуваме да ја градиме Северна Македонија како слободна, демократска и заедничка држава, земја пријател на регионот и светот.

Горди на славното минато, уште порешително чекориме кон светлата иднина – Северна Македонија почитувана држава, полноправна членка на НАТО и проговорач со ЕУ. Нека ни е честит и вековит 2 Август – Денот на Републиката!, пишува Заев на својот ФБ профил.

 

Претходна вестСпасовски: Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен
Следна вестСанкционирани „диви тркачи“ на скопските улици