Започна Божикниот пост во чест на раѓањето на Исус Христос

Од ноќеска на полноќ православните христијански верници започнаа со Божикен пост посветен на одбележувањето на големиот христијански празник Рождество Христово – Божик, востановен во спомен на денот кога се родил Исус Христос, 7 јануари. Божикни пости се дел од неколкуте големи пости кои ги практикуваат православните верници какви што се уште – Велигденските, Петровденскиот и Богородичниот пост. Освен нив, постот се применува и во други определени празници и денови.

Божикен пост уште се нарекува „Филипов пост“, бидејќи започнува после 27 ноември – денот на споменот на Апостол Филип. Божикниот пост е востановен за да можеме ние, во пресрет на Рождеството Христово, да се очистиме себеси со покајание, молитва и пост, и со чисти срца, душа и тело, благоговејно да Го пресретнеме Синот Божји што се јави во светот, принесувајќи Му го, наместо обични дарови и жртви, нашето чисто срце и желба за последување на Неговото учење.

Правилата на воздржание, пропишани од Црквата во Божикниот пост се исто како и за Петровденскиот пост. Во времето на постот се избегнуваат месото, путерот, млекото, јајцата, сирењето. Освен тоа, во понеделник, среда и петок во Божикниот пост не се јаде риба, вино и масло и дозволено е само примање на храна без масло. Во останатите денови – вторник, четврток, сабота и недела разрешена е храна со растително масло. Рибата за време на Божикниот пост се разрешува во саботните и неделните денови, како и на големите празници, каков што е празникот „Воведение во храмот на Пресвета Богородица“, а исто така и на храмови празници и деновите на големите светии, но само доколку тие празници се паднат во вторник или четврток. 

Претходна вестВреме е Филипче да реагира ревносно околу смртноста на пациентите како што силно реагираше во одбрана на Заев
Следна вестФилипче: Преносливоста на вирусот опадна, нема потреба за нови мерки