Затворена чајџилница во Арачиново, приведен сопственикот

Полицијата вчера по 21 часот во соработка со Државниот пазарен инспекторат затвори чајџилница во скопско Арачиново и го приведе сопственикот заради работење по дозволеното време и голем број на гости во објектот.Како што информиа МВР, полициски службеници од ЕВР, ОКР Гази Баба, Единицата за интервентна полиција и ПО Арачиново во соработка со Државниот пазарен инспекторат вчера во 21:20 часот извршиле контрола во чајџилница во село Арачиново и констатирале дека објектот работи и има повеќе гости.

-Во чајџилницата е затекнат и сопственикот А.Б. (25) од село Арачиново и тој е приведен во Полициското одделение Арачиново, а по документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава по чл.206 од КЗ, соопшти МВР.

Објектот е затворен од инспектори на Државниот пазарен инспекторат.

Претходна вестОблачно и дождливо, на планините снег
Следна вест4 милиони евра од судски пресуди, казни и банкарски гаранции во буџетот на Општина Центар