Зеленски предлага Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Украинскиот претседател Володимир, Зеленски на денешниот самит Украина – Југоисточна Европа во Тирана предложи да се формира посебен форум за одбранбената индустрија помеѓу Украина и земјите од Западен Балкан.

– Горди сме што во Украина работат околу 500 одбранбени компании, но тоа не е доволно за да се победи Путин. Гледаме проблеми во снабдувањето со муниција и заинтересирани сме за заедничко производство на муниција со вас, посочи Зеленски, додавајќи дека треба да се испреплетат и зајакнат безбедносните напори на Украина и балканските земји.

Зеленски истакна и оти Украина и балканските земји заслужуваат да бидат дел од европската и евроатлантската заедница.

– Ние веруваме дека почитувањето на секоја нација и правото на безбедност треба да бидат универзални принципи. Тоа може да се постигне преку соработка. Сметаме дека секоја земја во Европа која ги одржува принципите на европската заедница и сака да стане членка заслужува полноправно членство во ЕУ, потенцира Зеленски.

Тој му се заблагодари на албанскиот премиер Еди Рама за поддршката на Тирана за Киев, кој уште еднаш упати зборови со кои ја искажа поддршката на Албанија за Украина:

– Единствениот избор што го имаме е да се спротивставиме колективно. Правиме сè што можеме за да не дозволиме агресијата да биде наградена. Не смееме да дозволиме Русија да победи. Нашиот заеднички сон за просперитетен мир ќе биде доведен на работ на темна иднина. Оваа борба е и за нашата слобода и достоинство. Албанија направи што можеше и ќе продолжи да го прави тоа. Решени сме да останеме покрај Украина. За малите народи како нас, кои не треба да се претворат во храна за Русија, треба да се поддржи Украина, наведе Рама.

Претходна вестССМ најави протести, а бара повторување на постапката за конфискацијата на Работничкиот дом
Следна вестИ покрај апелите на 650.000 граѓани СДСМ, ДУИ и НСДП го одбија предлогот за продолжување на важноста на пасошите