Жестоки студентски протести во Атина поради изедначувањето на државните и приватните универзитети

Четири возила се запалени до пепел, а на три има сериозна материјална штета по инцидентите што се случија во текот на ноќта пред универзитетскиот кампус во Зограф во Атина, Грција.

Нешто по 01:00 часот, група од 20-тина лица со качулки излегла од просторот на Универзитетот каде во тој момент се одржувала забава и запалиле седум автомобили паркирани на околните улици. Потоа со молотови коктели и камења ги нападнале полицајците кои го набљудувале местото на настанот и поставиле барикади. Околу половина час улицата Имито личеше на бојно поле со полицајци кои фрлаа шок-бомби за да ги избркаат младите луѓе. Преплашените жители излегоа од своите домови, брзајќи да ги пренесат своите возила на безбедно. Оваа област е густо населена.

Претходно, на протестот во петокот во Атина против реформата на законот за образование, имаше неколку судири меѓу полицијата и демонстрантите, од кои девет беа уапсени. Првиот инцидент се случи во близина на стадионот во Атина, од каде 8.000 учесници на протестот продолжија кон Споменикот на Непознатиот херој, каде повторно дојде до насилен конфликт со безбедносните сили.

На плоштадот Синтагма, дел од демонстрантите фрлаа молотови коктели и камења кон полицијата, по што полицијата употреби солзавец за да ја растера насобраната група, пишува Прототема.

Во овие судири беа повредени неколку лица, а трговците на плоштадот беа принудени да ги спуштат ролетните за да го заштитат својот имот.

Грчкиот парламент рано во саботата усвои закон со кој ќе им се овозможи на странските приватни универзитети да отвораат филијали во земјата, со што ќе се избегнат повеќенеделните протести на студентите кои велат дека овој потег ќе ги девалвира дипломите од државните универзитети. Законот беше одобрен од 159 пратеници во 300-члениот парламент.

Премиерот Кирјакос Мицотакис рече дека тоа ќе помогне да се смени егзодусот на десетици илјади грчки студенти на универзитетите во странство, што е влечење на економијата што сè уште се опоравува од децениската финансиска криза.

Грција троши меѓу 3 и 4 отсто од годишниот домашен производ за образование, што е под просекот на ЕУ, но премиерот Киријакос Мицотакис истакна дека овој закон предвидува зголемување на финансирањето на државните универзитети.

Претходна вестМечка влегла во двор на штала во гостиварското село Форино
Следна вестДенеска за муслиманите започнува месецот Рамазан