108 новозаразени од вирусот, двајца починати

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19, соопшти Венко Филипче, министер за здравство на својот профил на Фејсбук. Од нив, најголем дел се од Скопје – 45 , а потоа следат Куманово 18, Дебар 1,Штип 11, Прилеп 3,Тетово 2,Струга 4,Велес 4,Гостивар 9, Струмица 2,Виница 2,Делчево 4 и Свети Николе 3 лица.

-Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г),се наведува во информацијата.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од: Скопје 32,Дебар 1,Штип 20,Прилеп 4,Тетово 4,Велес 3,Битола 5,Гостивар 11,Кочани 2,Демир Хисар 1,Македонски Брод 8, Свети Николе 9 и Кичево 12.

Досега во земјата се направени вкупно 130.840 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

-Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.076, бројката на оздравени пациенти е 9.625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.900.

Претходна вестСрбија крева жичана ограда кон Македонија, имаат ли план нашите институции за мигрантите?
Следна вестНема повеќе преку ливадата да се оди до обележјето за родната куќа на Мајка Тереза