15 починати и 185 нови заразени од 1.876 теста – дали е ова стабилно?

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 75г, 79г, 79г, и 79г), по едно починато лице од Куманово (73г), Кочани (90г), Велес (83г), Прилеп  (70г), Свети Николе (63г), Охрид (78г)  и Крива Паланка (79г), сите во болнички услови.

Дополнително, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 29.09.2021 до 03.10.2021 година: по едно лице од Скопје, Струмица и Гевгелија, на возраст од 69 до 86 години. Од пријавените лица еден е  починат во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на ковид-19:

Скопје – 99, Велес и Кочани – по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – 8, Куманово – 6, Охрид – 5, Струмица – 4, Прилеп, Виница и Пробиштип – по 2, Гостивар, Гевгелија, Радовиш, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1 .

Регистрирани сe 523 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 192.654 бројката на оздравени пациенти е 174.148, на починати е 6.719, а бројот на активни случаи изнесува 11.787, од кои 5.496 во Скопје.

 

Претходна вестНе се планираат нови рестрикции-Филипче тврди бројките паѓаат, но дали е така?
Следна вест„Паднаа“ Фејсбук, Инстаграм и ВатсАп – комуникацијата во светот во „мрак“