17 починати и 498 новозаразени лица од вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2467 тестирања, а регистрирани се 498 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-246, Куманово-30, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-34, Тетово-19, Струга-15, Велес-5, Битола-10, Охрид-21, Кавадарци-14, Гостивар-19, Гевгелија-12, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-4, Пехчево-4, Берово-2, Валандово-3, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-7, Неготино-12.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 606 оздравени пациенти од: Скопје-194, Дебар-6, Штип-22, Прилеп-61, Тетово-36, Струга-20, Велес-22, Битола-39, Охрид-45, Кавадарци-24, Гостивар-27, Гевгелија-16, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-5, Виница-1, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-18, Ресен-5 и Неготино-11.

 

Починати се 17 лица, шест пациенти од Скопје (66, 45, 77, 72, 77, 67г), двајца од Куманово (62 и 58г), еден од Прилеп (78г), еден од Тетово (59г), еден од Струга (81г), тројца пациенти од Велес (75, 77 и 81г), еден од Охрид (69г), еден од Крушево (54г) и еден пациент од Неготино (60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 82301, бројката на оздравени пациенти е 60256, на починати е 2473, а бројот на активни случаи изнесува 19572. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 35536, активни 11320
• Куманово 4696, активни 576
• Дебар 617, активни 124
• Штип 3277, активни 276
• Прилеп 4179, активни 583
• Тетово 4728, активни 860
• Струга 2010, активни 343
• Велес 2717, активни 477
• Битола 2994, активни 564
• Охрид 2382, активни 567
• Кавадарци 2066, активни 553
• Гостивар 3357, активни 568
• Гевгелија 1140, активни 289 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 192 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2281, активни 615
• Крива Паланка 611, активни 117
• Радовиш 604, активни 112
• Крушево 163, активни 71
• Кочани 1584, активни 232
• Пробиштип 442, активни 45
• Демир Хисар 234, активни 39
• Македонски Брод 214, активни 27
• Пехчево 149, активни 26
• Берово 490, активни 42
• Валандово 305, активни 62
• Виница 442, активни 62
• Делчево 665, активни 201 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 21
• Свети Николе 1034, активни 106
• Кичево 1557, активни 233
• Ресен 634, активни 135
• Неготино 1000, активни 326 (157 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2467 теста се преку: ИЈЗ-470, ЦЈЗ Скопје-65, Авицена-252, Биотек-249, МАНУ -135, Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со PCR метода -243, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-31, Инфективна клиника-2, ГАК-11, Синлаб-23, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -711, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 396.797 тестирања на Ковид -19.

Претходна вестДеветмина полицајци повредени во сообраќајка во кумановско
Следна вестРаспуст: „Мајкрософт“ останува опција, Националната платформа никој не ја спомнува