35% од населението во земјава е целосно вакцинирано, 45% од возрасната популација

Вчера и во петокот аплицирани се вкупно 4.418 дози вакцини, од кои 1.132 се аплицирани како прва доза, 3.129 се ревакцинирани, а 157 граѓани примиле трета доза вакцина, соопштија од Министерството за здравство.

Заклучно со 9 октомври вкупно се вакцинирани 795.186 граѓани, ревакцинирани се 748.563, а трета доза примиле 782 граѓани.

Според здравствените власти, 53% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

„Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 47% , а со две дози опфатени се 45% од граѓаните над 18 години“, пишува во соопштението од здравство.

Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Претходна вестСо денови се додаваат починати од ковид од изминатиот месец – денеска има 10 и 4 од септември
Следна вестМицкоски: Нема да има седница за пожарот во Тетово за да не се лоцира вина