43 нови пациенти заразени со вирусот хоспитализирани во Скопје

Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализирани 43 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. Од таму додаваат дека вкупно 443 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град на Македонија.

-Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 21 прием, и тоа петмина пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид-центарот на Клиниката за неврологија, двајца болни се хоспитализрани на Клиниката за дерматовенерологија, четири пациенти на ОРЛ, исто толку и на Клиниката за нефрологија и тројца на Клиниката за очни болести. Во ковид-центарот во болницата 8 Септември имало 9 нови приеми на пациенти, а 13 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден, се наведува во соопштението.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 39 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид-центарот се лекува 21 пациент, на Клиниката за неврологија 30 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 43 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 25 пациенти, на Клиниката за очни болести 13 пациенти, а на ОРЛ 22 болни.

Во 8 Септември има вкупно 104 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 151 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 34 пациенти, од кои 4 деца и 30 возрасни.

-Голем дел од пациентите во болниците во главниот град се на кислородна поддршка, нагласуваат од ресорното министерство.

И покрај големиот број приеми во текот на вчерашниот ден, утрово до 8 часот имало 50-тина слободни места, а се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во болницата „8 Септември“.

Претходна вестСе обидел да ја убие сопругата со секира, па се самоубил
Следна вестСкопјанец заврши во притвор, полицијата му најде 147 грама марихуана