Се обидел да ја убие сопругата со секира, па се самоубил

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци  заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид во куќа во село Шивец каде беше пронајдена жена на возраст од 84 години со тешки телесни повреди, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Во соопштението се наведува дека според првичните сознанија, повредите ги направил нејзиниот 73 – годишен сопруг, користејќи секира и други опасни орудија.

-По извршеното дело, тој заминал од куќата и фрлајќи се во водите на Црна Река си го одземал животот. Според првичните сознанија на обвинителството, сега починатиот со години се грижел за сопругата која била со многу нарушено здравје. Во изминативе неколку недели се влошила и здравствената состојба на сега починатиот, по што тој посегнал по животот на оштетената, но и по сопствениот. Оштетената е во животно загрозувачка состојба и се наоѓа на скопските клиники на натамошно лекување, се објаснува во соопштението.

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци издаде наредби за обезбедување и прибирање траги од лице место, папиларни линии  и предмети кои ќе бидат предмет на натамошно вештачење, а во насока на утврдување факти во предметот.

Претходна вестВМРО-ДПМНЕ и денеска со блокади во Скопје: Заев тргува со идентитетот, јазикот и историјата
Следна вест43 нови пациенти заразени со вирусот хоспитализирани во Скопје