Апасиев бара 30.000 евра отштета затоа што бил прислушуван

Димитар Апасиев, лидерот на „Левица“ поднел Изјава до Основниот суд во Скопје каде стои дека бара отштета од 30.000 евра за незаконското следење, односно прислушување на неговите телефонски разговори.

Ова барење се однесува за прислушувањето во случајот „Таргет-Тврдина“ кој го отвори СЈО.

-Со оглед дека од т.н. Специјално јавно обвинителство (СЈО) добив потврда за незаконското следење на моите комуникации, го известувам Судот дека се чуствувам за оштетен поради незаконско следење, т.е. прислушкување на моите телефонски разговори за подолг период, стои во изјавата на Апасиев.

Претходна вестПартиите ги открија адутите за ДИК: Се предлагаат Даштевски, Кондарко, Ристеска, Ристовски, Шеху, Стојаноски…
Следна вестВо скопските ковид центри има 190 слободни места