Бајден: Ако Израел изврши инвазија на Рафа нема да го снабдам со одредено оружје

Американскиот претседател Џозеф Бајден во средата за прв пат јавно предупреди дека САД ќе ја прекинат испораката на одредено оружје за Израел доколку израелските сили извршат голема инвазија на градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

Во интервју за Си-Ен-Ен, Бајден призна дека Израел користел американско оружје за да убива цивили во Појасот Газа, пренесува А1 он.

Бајден рече дека САД ќе продолжат да го снабдуваат Израел со одбранбено оружје, вклучувајќи го и системот за воздушна одбрана „Железна купола“, за, како што рече, да одговори на нападите од Блискиот Исток.

Претходна вестПутин на воената парада во Москва: Русија ќе стори сѐ за да избегне судир на светските сили
Следна вестТешка сообраќајка на патот М.Каменица – Виница: Загина возачот, сопатник тешко повреден