Бајден до републиканците: Не дозволувајте Путин да победи, после ќе го нападне НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден денеска побара од републиканците нов пакет воена помош за Украина, предупредувајќи дека руската победа во Украина ќе ѝ овозможи на Москва да ги нападне сојузниците во НАТО. Бајден го одржа говорот додека САД планираат да објават нова дополнителна помош за Украина од нејзините парични резерви за Киев.

– Ослободувањето на средствата за поддршка на Украина веќе не може да чека пред опасноста од рускиот претседател Владимир Путин. Негласањето дополнителни средства ќе биде најголемиот подарок за рускиот претседател. Ако Путин ја преземе Украина, тој нема да застане тука. Путин ќе нападне сојузник во НАТО и тогаш ќе имаме американски војници кои ќе се борат со руски војници, рече Бајден.

Белата куќа оваа недела предупреди дека на САД им недостасуваат време и пари за да ѝ помогнат на Украина да ја одбие руската инвазија. Џо Бајден изрази растечка фрустрација од републиканците кои ја условуваат помошта за Украина со јасно заострување на миграциската политика во светлина на доаѓањето на мигрантите на границата со Мексико.

Тој рече дека е подготвен да направи значителни компромиси за ова прашање за да добие поддршка од двата дома. Таквата поддршка ќе овозможи проширување на воената помош за Украина, на што Вашингтон беше најважниот снабдувач од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Спротивно на тоа, пресушувањето на американската финансиска поддршка би претставувало катастрофално сценарио за Киев, чија контраофанзива во летото не ги донесе очекуваните територијални придобивки.

Претходна вестНа светот му се заканува нова голема војна
Следна вестВо оваа земја за гледање порнографија ќе мора да испратите своја фотографија