Бајден: Договорот за заложниците во Газа е во рацете на Хамас

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека договорот за заложниците е во рацете на Хамас и дека итно е потребен привремен прекин на огнот во Појасот Газа пред Рамазан, муслиманскиот месец на постот.

-Ако дојдеме во ситуација ова да продолжи за време на Рамазан, тоа може да биде многу, многу опасно. Договорот за заложниците во моментов е во рацете на Хамас, рече тој.

Претставниците на САД, Катар и Египет преговараат за привремен прекин на огнот со Хамас во Каиро. Израел не е директно вклучен во разговорите, а имаше и спротивставени изјави за тоа дали е постигнат напредок.

Прекинот на огнот во Газа ќе ја олесни размената на заложниците, кои таму ги држат милитантите на Хамас, за палестинските затвореници во Израел.

Претходна вестВладата поништи одлуки донесени од министерот за труд и социјална политика
Следна вест„Мета“ ги реши техничките проблеми