Белиот мантил утре на протест пред Министерството за здравство

Синдикатот на Клинички утре за време на паузата од 10-10:30 часот излегува на протест пред Министерството за здравство. Бараат повисоки плати и подобри услови за работа.

Очекуваат да се најде решение за нивните проблеми кои велат се многубројни. Но, нивното најголемо незадоволство е непотпишувањето на анексот на колективниот договор, кој беше изготвен и договорен уште во време на претходниот министер Меџити.

Здавствените работници со остри тонови, министерот со смирувачки. Преку соопштение по повод Светскиот ден на здравјето, Демири порача дека откако тој стапил на функција работи на зајакнување на здравствениот систем и најавува дека така и ќе продолжи.

Утре на протест заедно со Синдикатот на Клинички ќе излезе и Самостојниот синдикат за здравство при ССМ. Тие заеднички ги повикуваат сите политички партии да кажат што нудат и што ќе направат во јавното здравство во наредните четири години, а потоа и да потпишат предизборен договор со здравствените синдикати.

Претходна вестСтевчо Јакимовски со обраќање од Крушево
Следна вестПрилепчанец запалил стрниште, па загинал во предизвиканиот пожар