Бугарија повторно паѓа во политичка криза, можни се нови вонредни избори

Бугарија од 19 март е во нова политичка криза откако кандидатката на партијата ГЕРБ за премиерка, Марија Габриел, ги прекина преговорите со партиите Промените продолжуваат и Демократска Бугарија.

Во неочекуван пресврт, Габриел му врачила на претседателот Румен Радев листа на номинирани кандидати за министри, и покрај тоа што нема мнозинство во парламентот без поддршката од партиите Промените продолжуваат и Демократска Бугарија, ниту пак согласност од кандидатите на листата.

Сите кандидати за министри на Габриел, вклучувајќи го премиерот во заминување Николај Денков, кажале дека ниту биле прашани ниту дале согласност за да се најдат на листата, и дека сакаат нивните имиња да бидат отстранети.

Пред девет месеци ривалите ГЕРБ, Промените продолжуваат и Демократска Бугарија, решија да ги стават на страна разликите и да поддржат заедничка влада, составена главно од неполитички експерти, која девет месеци беше предводена од Николај Денков, а следните девет требаше да биде предводена од Габриел.

Потегот на Габриел, иако навидум отвора можност за ротација меѓу ГЕРБ и ПП-ДБ, експлодираше во комплициран процес на преговарање на ротацијата од Денков на Габриел.

Владата на Денков веќе поднесе оставка, како што беше договорено, но ГЕРБ и ПП-ДБ се мачат да постигнат договор за плановите за следните девет месеци.

ГЕРБ сега има две опции: вонредни парламентарни избори или влада со Движењето за права и слободи, кое е трета политичка сила во парламентот зад ГЕРБ и ПП-ДБ.

Предвремените избори се чинат поверојатно бидејќи лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов може да одбие официјална коалиција со Движењето за права и слободи. Во тој случај, изборите би се одржале на почетокот на јуни заедно со изборите за Европскиот парламент.

Претходна вестЦУК: Шест пожари на отворено во последното деноноќие, 1.953 повици на 112
Следна вестНова провокација: Знамиња на Албанија и УЧК поставени на црквата „Свети Атанасиј“ и Калето во Тетово