Двајца починати и 155 новозаразени лица од вирусот

Починале 2 пациенти, а новозаразени се 155 лица во Македонија. Ова пред малку го соопшто Министерството за здравство преку Фејсбук.
Во последните 24 часа се направени 1845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 51
-Куманово 11
-Дебар 2
-Штип 13
-Прилеп 4
-Тетово 10
-Струга 3
-Битола 1
-Охрид 6
-Кавадарци 14
-Гостивар 22
-Гевгелија 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 5
-Виница 2
-Кичево 3
-Неготино 2
Починати се 2 лица, пациент од Скопје и пациент од Штип.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти.
Досега во земјата се направени вкупно 111791 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 11554, бројката на оздравени пациенти е 7607, на починати е 519, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3428.
Претходна вестШилегов му пиша на МВР да ги казнува возачите паркирани на велосипедски патеки
Следна вестПронајдено обесено момче на кејот на Вардар во Ново Лисиче