Две Македонки во Врање: Зеле потврда, а не примиле вакцина – фатени се на Прешево и казнети со по 500 евра

Две македонски државјанки се обиделе да ги измамамт српските здравствени власт, со тоа пто зеле потвврда за вакцинација, а не се вакцинирале.

Тие во саботата околу пладне во Спортската сала во Врање на главниот пункт, поминале лекарски преглед и добиле потврда за вакцинација, но место да се вакцинираат, си заминале.

Подоцна двете жени на возраст од 54 и 40 години биле запрени на граничниот премин Прешево и биле уапсени, а по сослушувањето добиле казна да пплатат по 500 евра.

 

Претходна вестТребаше да поминат три децении: Поранешните воени станови ќе можат да се откупат
Следна вестЗа 24 часа, починаа 12 лица и едно од пред два дена – 112 нови заразени