Експеримент во Германија, се воведува четиридневна недела за исти плати

Германските компании од 1 февруари ќе воведат експериментална четиридневна работна недела и ќе ја мерат продуктивноста на работниците. Експериментот во кој ќе има 45 компании ќе трае шест месеци, а вработените ќе ги задржат сегашните плати и покрај намалениот број работни часови, пишува „Блумберг“.

Целта на овој експеримент е да се провери дали тврдењата на синдикатите дека луѓето кои работат помалку не само што се посреќни или поздрави туку се и поефикасни на своите работни места.

– Апсолутно сум убеден дека инвестирањето во нов бизнис се исплати бидејќи ја зголемува благосостојбата и мотивацијата, а со тоа и ефикасноста, рече Сорен Фрике, ко-основач на фирмата за планирање настани „Solidsense“, една од 45-те фирми кои ќе бидат дел од студијата.

– Четиридневната недела, ако функционира, нема да не чини ништо на долг рок, додава тој.

Проектот нагласува поширока промена што се случува на германскиот пазар на труд, каде што недостигот на квалификувани работници врши притисок врз фирмите да ги пополнат своите редови. Недостигот, заедно со високата инфлација, ги охрабри работниците во сите индустрии да бараат повисоки плати и да ја зачуваат флексибилноста и независноста што ги стекнаа за време на пандемијата.

Нерамнотежата ги подгрева тензиите меѓу работодавците и работниците. Германските машиновозачи во моментов штрајкуваат шест дена, тие бараат од Дојче бан да го намали неделното работно време од 38 на 35 часа без намалување на платите.

Синдикатот на вработените во градежниот сектор бара зголемување од 20 отсто за голем дел од своите работници, од кои вкупно се околу 930.000. Некои економисти предупредуваат дека овој потег може да ја поттикне инфлацијата.

Според минатогодишното истражување на индустриските лоби, половина од германските компании барем делумно не можат да ги пополнат слободните работни места.

Нискиот ентузијазам на работниците ја чини глобалната економија 8,1 милијарди евра годишно, или девет отсто од светскиот БДП, според истражувањето на Галуп.

Претходна вестУтре без струја делови од Ѓорче Петров, Бутел и Центар
Следна вестАТП-листа: Ѓоковиќ има 600 поени повеќе од Алкараз, Ивановски е 329-ти во светот