Германски државјани уапсени поради сомнение дека шпионирале за Кина

Уапсен помошник на десничарски германски пратеник во Европскиот парламентот. Тој  е уапсен под сомнение дека шпионирал во корист на Кина.

Претходно три лица, осомничени дека шпионирале за Кина и договарале пренос на информации за технологија со потенцијална воена употреба се уапсени во Германија.Според обвинението, германските државјани работеле за кинеското разузнавање уште од јуни 2022 година.

Од Пекинг велат дека извештаите не се ништо друго освен нагаѓање со цел да се оцрни и потисне Кина.

Претходна вестУченик во Влае скршил дел од школскиот инвентар, физички нападнал соученици и двајца наставници
Следна вестДаштевски: Целосно сме подготвени за утрешните претседателски избори