Хирурзите од ГОБ „8-ми Септември“ излегуваат на протест

Хируршкиот колектив во ГОБ „8 Септември“ предупреди дека од понеделник нема да ги изведува закажаните неитни опереации, поради, како што денеска хирурзите наведуваат во отворено писмо упатено до директорот Христијан Костов, здравствените институции и владата излегуваат на протестпациентите кои не се во животозагрозувачка позиција не можат да добијат термин за хируршка интервенција бидејќи во болницата функционираат само две операциони сали од вкупно шест.

Нивните барања за реорганизација биле одбиени па како што велат поради сериозноста на ситуацијата и како предупредување во понеделник ќе запрат со хируршки интервенции.

Претходна вестМицкоски: Ќе поднесеме и барање со „Северна“ само за да одговараат за пожарот
Следна вестСупер е што го разубавуваат паркот во Кисела Вода, ама потоа и да го одржуваат