Исконтролирани над 2.000 угостители, во 24 објекти не се почитувале заштитните мерки

Полицијата ги „чешлала“ рестораните. Имено, од почнувањето со работа на угостителските објекти до сега од страна на Министерството за внатрешни работи во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се контроли на вкупно 2.184 објекти, информираат од МВР.

При проверките било утврдено дека 24 угостители не ги спроведуваат одлуките на Влада. Од вкупниот број контроли, 1.573 биле направени за време на викендот (од петок до недела), а 483 во текот на вчерашниот ден.

Понатамошното постапување по однос на констатираните прекршоци е во надлежност на Државниот пазарен инспекторат.

Претходна вестИспукани шест куршуми кон моторџија во Чаир, погоден е во нога
Следна вестБришење или кинење на хартијата