Излезноста на претседателските избори во Русија надмина 61 отсто

Одѕивот на гласачите на претседателските избори во Руската Федерација е 61,37 отсто заклучно со 09.45 часот по московско време, имајќи го предвид електронското гласање од далечина, изјави Ела Памфилова, претседател на Централната изборна комисија на Руската Федерација.

-Што се однесува до излезноста на изборите, заклучно со 09.45 часот, земајќи го предвид електронското гласање од далечина, излезноста беше 61,37%. Во моментов, комисиите за временската зона во Москва внесуваат информации за излезност од 10 часот, рече Памфилова на брифинг во информативниот центар на ЦИК .

Советот на Федерацијата закажа претседателски избори за 17 март 2024 година. Гласањето се одвива во три дена: 15, 16 и 17 март. За шеф на државата се борат четворица кандидати регистрирани од Централната изборна комисија на Руската Федерација: Леонид Слуцки, Николај Харитонов, Владислав Даванков и Владимир Путин.

Претходна вестШто не може да прости македонскиот граѓанин? Не простувам…
Следна вестУапсен 22-годишен скопјанец, превезувал петмина мигранти од Сирија