Измамен тетовец, платил преку интернет 21 илјада евра за роба која не ја добил

Измамен тетовец за голема количина на пари преку интернет. Имено, СВР Тетово информира дека жител на тетовскиот регион пријавил измама во која дал пари на странска фирма за набавка на роба, па открил дека е измамен по информација од германски служби.

Измамениот нарачувал роба преку интернет.

– На 23.04.2024 година во 11.30 часот во СВР Тетово, Б.Ф.(29) од тетовско, сопственик на правно лице, пријавил дека од 23.03.2024 до денот на пријавувањето бил измамен од странска фирма за продажба и компанија за транспорт. Според пријавеното, тој преку интернет порачал роба за потребите на неговата фирма, за која преку банкарски трансакции во неколку наврати платил околу 21 илјада евра, но на 17.04.2024 од компанијата за транспорт го известиле дека нарачката била блокирана во Германија. Како што е пријавено, Б.Ф. стапил во контакт со надлежна служба во Германија, од каде му било кажано дека кај нив нема регистрирано таква стока, по што сфатил дека е измамен, информира СВР Тетово.

Полицијата работи на расчистување на случајот.

 

 

Претходна вестТри скопјанки искасани од бездомни кучиња во Центар и во Карпош
Следна вестДо 13 часот најголема излезност на изборите има во Новаци и Крива Паланка, најмала во Врапчиште