Косово одбележува 16-годишнина од независноста, Белград со коментар

Поранешната српска покраина, по распадот на СФРЈ и војната во 90-тите, на 17 февруари прогласи независност, која Белград не ја признава.

Косово со бројни настани ја одбележува 16-годишнината од прогласувањето независност, додека официјален Белград вели дека тоа е денот кога бил урнат меѓународниот правен поредок, нагласувајќи дека независноста на Косово не ја признале повеќе од половина од земјите-членки на ОН.

На формалната седница на косовската влада, премиерот Албин Курти посочи дека Косово, како и на денот на прогласувањето на независноста пред 16 години, е и ќе биде дом на сите граѓани, објавија косовските медиуми.

„Со поддршка на нашите меѓународни сојузници и партнери, го изградивме нашиот заеднички дом, Република Косово, вистинска парламентарна република, со правда и еднаквост за нејзините граѓани, придонесувајќи за мирот и гарантирање на мирот“, рече Курти.

Тој истакна дека косовската држава има демократски вредности, почитување на човековите права и сите малцинства, социјална правда и солидарност во сржта на секој политички и општествен курс.

Поранешната српска покраина, по распадот на СФРЈ и конфликтот во 90-тите, прогласи независност на 17 февруари, која Белград не ја признава и смета дека Косово е дел од нејзината држава.

Според листата на веб-страницата на МНР и дијаспората, Косово го признале повеќе од 100 земји во светот, додека Србија тврди дека не е признаено од 109 од вкупно 193 земји-членки на ОН, меѓу кои и пет земји од Европската Унија и Ватикан, пишува „Јутарњи лист“.

По 2010 година, под покровителство на ЕУ, Белград и Приштина почнаа дијалог за нормализација на односите, за кој беше потпишан договор во април 2013 година во Брисел, но неговото целосно спроведување беше проследено со бројни инциденти и тензии повеќе од декада.

Во февруари 2023 година и двете страни прифатија нов, т.н француско-германски план, а потоа еден месец подоцна во Охрид и анексот за спроведување на тој план, но дијалогот се’ уште е во ќорсокак.

Претходна вестПросветните работници останаа без колективен договор – СОНК обвинува за опструкции
Следна вестМитревски со осум одбрани во мечот против Веспрем