Ковид во 24 часа: 13 починати и 129 нови заразени

Во изминатите 24 часа починале 13 лица, а од 854 теста, регистрирани се 129 нови заразени со корона вирус.

Од починатите, 5 се од Скопје  (76г, 70г, 61г, 58г, 54г  ), двајца од Кавадарци (87г, 78г ), и по еден пациент од Тетово  (73г), Куманово (79г), Охрид (66г), Гевгелија (73г), Прилеп  (80г) и Неготино (61г), сите во болнички услови.

Од регистрираните 129 нови случаи, најмногу се од Скопје – 76, потоа од Кавадарци –  19, Неготино – 9, Прилеп – 6, Велес, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Тетово – по 2 , Битола – 9, Гостивар, Штип, Кичево, Виница , Македонски Брод  и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590, од кои 2.938 во Скопје.

Претходна вестБолки на самото место и малку покачена температура – малкумина од вакцинираните појавиле реакции
Следна вестСкопје сака да биде Европска престолнина на културата, додека во Петровец се копа канализација