Кривично ќе одговара оној кој најави дека Скопје ќе го остави без јавен превоз, вели Арсовска

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска најави дека ќе поднесе кривични пријави за сите оние кои најавија дека ќе го остават Скопје без јавен превоз.

-Не може некој да излезе на 15. во месецот и да рече нема плата, нема да се вози, а врши дејност од јавен интерес. За тоа кривично ќе одговара оној кој најави дека Скопје ќе го остави без јавен превоз, рече Арсовска.

Синдикатите во ЈСП, минататата недела во четврток попладне, најавија прекин на јавниот градски превоз за утредента, поради неисплатена плата за јануари. Автобусите не возеа од 4.30 до 6.30 часот кога, како што објаснија, им било јавено од директорот дека ќе им биде исплатена платата.

Претходна вестМаж од кривопаланечко осомничен дека силувал 82 годишна жена
Следна вестMакедонските кошаркари ќе се борат за пласман на ЕП