Македонија во четвртиот барабан за квалификациите за СП

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ги одреди шеширите за ждрепката за групите од квалификациите за Светското првенство во фудбал што во 2022 година ќе се одржи во Катар.

Ждрепката е во понеделник на 7 декември, а Македонија е сместена во четвртиот шешир.

Ние сме во друштво на Босна и Херцеговина, Словенија, Црна Гора, Албанија, Бугарија, Израел, Белорусија, Грузија и Луксембург што значи дека нема шанси да играме со некоја од овие селекции.

Според квалитетот на селекциите, групите се рангирани на следниот начин:

Квалитативна Група 1: Белгија, Франција, Англија, Португалија, Шпанија, Италија, Данска, Хрватска, Германија, Холандија

Група 2: Швајцарија, Полска, Шведска, Велс, Австрија, Украина, Турција, Србија, Словачка, Романија

Група 3: Русија, Република Ирска, Норвешка, Унгарија, Чешка, Шкотска, Исланд, Северна Ирска, Финска, Грција

Грипа 5: Ерменија, Кипар, Фарски Острови, Азербејџан, Естонија, Косово, Казахстан, Литванија, Летонија, Андора

Група 6: Молдавија, Малта, Лихтенхштајн, Гибралтар, Сан Марино

Ждрепката е закажана за 7-ми декември.

Претходна вестБогдановиќ: Верувам дека сугестиите на Црвенковски се искрени
Следна вестВанчо Ѓорѓиев: Интервјуто на Заев е минирање на досегашната работа на македонскиот дел од комисијата