Мелони: Италија повеќе не сака да прима мигранти спасени од страна на НВО

epa10199693 Leader of Italian party Fratelli d?Italia (Brothers of Italy) Giorgia Meloni attends the center-right closing rally of the campaign for the general elections at Piazza del Popolo, in Rome, Italy, 22 September 2022. Italy will hold its general snap elections on 25 September 2022 to elect a new Prime Minister. EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Невладините организации кои спасуваат мигранти во Медитеранот ќе мора да ги истоварат во земјите чие знаме веат нивните бродови, особено во Германија, доколку не се најде подобар компромис за статусот на азил и имиграција, изјави италијанската премиерка Џорџа Мелони во главниот град на Малта, Валета, каде се одржува Самитот МЕД9.

Таа го отфрли амандманот што го претстави Германија за статусот и улогата на невладините организации, додека вчера во Брисел беше усвоена реформата на Пактот за азил и имиграција.

Текстот беше одобрен од земјите-членки на Европска Унија, но Италија, изненадена од доцното поднесување на германскиот амандман, изрази резервираност и побара период за размислување.

– Тој амандман е чекор наназад и затоа предлагаме друг амандман според кој државата е надлежна да ги пречека мигрантите кои се превезуваат на бродот на невладините организации на државата што го носи нивното знаме, посочи Мелони.

Според медиумите во Рим, италијанскиот амандман вчера бил отфрлен од министрите за внатрешни работи.

Рим го прекорува Берлин за финансирање на неколку хуманитарни невладини организации во Медитеранот, од кои некои работат под германско знаме.

Претходна вестКонцерти, претстави, изложби… на 19. издание на „Бела ноќ“
Следна вестСо  „Doctor Sauer ZOO Fest“  ЗОО-Скопје одбележува 97 години од постоењето