Мицкоски ја дефинира рамката за коалицирање со партиите – во фокусот се три точки

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска објави дека имал состанок со носителите на изборните единици на кои било разговарано за коалицирањето и формирање на идна влада.

-Претпладнево одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз која ќе го градиме коалицискиот потенцијал со останатите партии и каде фокусот ќе бидат луѓето на прво место, објави тој на својот Фејсбук профил.

Тој ги наведе и следните три точки:

  1. Економски силна држава, преку реформи и чекори кој ќе бидат жестока битка за повисок животен стандард.
  2. Фронт против криминалот и корупцијата и постигнување на правда.
  3. Реализација на стратешкиот интерес за европски интеграции, преку дијалог и исполнување на принципи.

-Очекувањата се големи, и одговорноста кон народот уште поголема, напиша Мицкоски.

Претходна вестГолема празнина во новиот пратенички табор на СДСМ, Маричиќ не успеа да влезе
Следна вестЗагина маж од Неготино откако се преврте со трактор