Миовски не му дозволи на Селтик да го победи Абердин

Абердин и Селтик одиграа 1:1, во првиот натпревар од 24.коло, во Премиер лигата на Шкотска.

Абердин и по осум години не успеа да слави над Селтик на домашен терен, но можеда биде задоволен од освоениот бод, бидејќи лидерот на табелата беше подобар на теренот и многу поопасен предд противничкиот гол.

Абердин на теренот го предводеше македонскиот репрезентативец, Бојан Миовски. Македонскиот репрезентативец во 50.минута на брилијантен начин го заврши контра нападот на својот тим и го постигна 12 гол во првенството.

Бод за Селтик спаси Кун во 64 минута.

Абердин со два натпревари помалку има 25 поени и се наоѓа на осмото место. Селтик е лидер со 58 поени и два натпревари повеќе од Ренџерс.

Претходна вестВозач во Скопје удрил полицаец, го стартувал возилото и избегал
Следна вестВремето денеска сончево и топло време со температури до 17 степени