На гласање и без Северна на пасошите: 100 илјади граѓани со пасоши со старото уставно име ќе може да излезат на избори – партиите со поддршка за предлогот на ДИК

Во значителен чекор кон демократска инклузивност, партиите ја изразија својата поддршка за предлогот на Државната изборна комисија (ДИК). Предлогот подразбира признавање на пасоши со старото уставно име, Република Македонија како валидни за претстојните избори. Лидерот на СДСМ Ковачевски открива дека ова решение се работи од минатата година, истакнувајќи ја заложбата на партијата за обезбедување на избирачките права на граѓаните.

Додека точната бројка останува неизвесна, Ковачевски проценува дека околу 100.000 граѓани поседуваат валидни пасоши со старото уставно име.

Во редок приказ на договор меѓу партиите, опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ вети поддршка за преодните избори предложени од ДИК. И покрај политичките разлики, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја препознаваат потребата од трајно решение кое ќе обезбеди секој граѓанин да го оствари своето право на глас на претстојните избори.

Прифатливо е секое трајно решение кое ќе го надмине проблемот, односно решение кое ќе му овозможи на секој граѓанин да го исполни своето право на глас на изборите, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна вестНаплив на физички напади врз жени: Насилник истепал вработена во општата болница во Струга – кривична пријава за „загрозување на сигурноста“ против 53 годишниот А.Н
Следна вестВремето денес променливо облачно, попладне со повремен локален дожд