Не може да има мир додека Израел не го признае формирањето на државата Палестина – порача Ердоган

на 7-ми октомври 2023 година Израел го нападна појасот Газа, а од тогаш има стотици жртви. Денес, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се осврна на војната и упати порака.

– Не може да има мир додека Израел не ги признае основните права на палестинскиот народ и формирањето на државата Палестина во границите од 1967 година, изјави турскиот претседател.

Ердоган рече дека повиците за мир во Појасот Газа, каде што повеќе од 28.000 луѓе загинаа во израелските напади, „за жал остануваат неуспешни поради негативниот пристап на САД“, пренесе „Анадолија“.

Зборувајќи за новинарите по враќањето од Египет по еднодневната официјална посета, Ердоган рече дека ставовите што ги изразил за време на почетокот на конфликтот во палестинската енклава сега одекнуваат на Запад.

Ердоган рече дека нападите врз Појасот Газа, кои траат од 7 октомври, го одразуваат „вообичаениот недостаток на совест на Израел“ и нагласи дека безбедноста на луѓето во регионот „не може да биде загрозена“.

– Светот не може да игнорира дека решението лежи во независна, суверена палестинска држава со главен град во Источен Ал-Кудс (Ерусалим) врз основа на границите од 1967 година. Дали ги насочува цивилите во наводно безбедни зони пред напад во согласност со хуманитарните вредности, закони за војување, меѓународно право, човекови права?, праша турскиот претседател.

Тој најави продолжување на соработката меѓу Турција и Египет со цел да се реши палестинското прашање во насока на изнаоѓање одржливо решение.

Претходна вестОдземени влекач и цистерна во вредност од над 3 милиони денари
Следна вестПочина рускиот опозиционер Алексеј Навални