Обвинителството издаде наредба за утврдување на причините за смртта на бебето од Вевчани

Охридското обвинителство издаде повеќе наредби за утврдување на причините за смртта на 7-месечно бебе од Вевчани, кое починало рано утрово во ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ откако било донесено со повреди на главата и итно префрлено во операциона сала.

Неколку часа по спроведената операција, бебето починало на интензивна нега. Јавниот обвинител, со цел да ги расчисти причините за тоа како настанала повредата на бебето, како и да испита дали стручниот персонал ЈЗУ „Св. Еразмо“ постапувал согласно протоколите и процедурите, издаде насоки за прибирање докази. Прибавена е целокупната документација од болницата, издадена е наредба за обдукција на бебето во Институтот за судска медицина во Скопје, се вршат разговори со семејството и блиски лица, а се проверува и медицинската историја на детето и на мајката.

Претходна вестМинистерот во заминување Демири го разреши директорот на Токсикологија Петровски иако поплаките се однесуваа на економската директорка Илјази
Следна вестМногу отровната риба уловена во Хрватска: Нејзиниот отров може да убие 30 луѓе