Од 153 новозаразени 66 се во Скопје, починаа шест пациенти од вирусот

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19. Најголем број на случи има пак во Скопје-66, а потоа следат Куманово-13, Штип-13, Прилеп-2, Тетово-20, Струга-7, Битола-1, Охрид-7, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Свети Николе-3, Кичево-6 и Ресен-12.

-Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Штип, еден од Тетово, еден пациент од Охрид и еден од Ресен. Во ГОБ „8 септември“ по прием е починат пациент (53г) од Ресен. Починат е пациент од Скопје (61г), лекуван болнички до 23 јуни. Во болницата во Штип починаа две лица, пациент (80г) хоспитализиран на 5 јуни и пациент (75г) хоспитализиран на 24 јуни. Во ОБ Охрид почина пациент (68г) години, хоспитализиран на 23 јуни. Денеска Институтот евидентира и претходно починат пациент од Тетово (79г), се наведува во информацијата.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 75 оздравени пациенти од: Скопје-47, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Охрид-3, Кавадарци-1, Гевгелија-2, Кочани-1, Пробиштип-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 5595, бројката на оздравени пациенти е 2166, на починати е 265, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3164.

Претходна вестПриведен полицаец од Скопје: Во возилото му нашле дрога и оружје
Следна вестФилипче: Денеска ќе побарам директорот Арбен Зибери да биде сменет