Од ноќеска на полноќ горивата минимално поевтинуваат

Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,38 отсто, денеска донесе Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад.

Малопродажните цени на бензините ЕВРОСУПЕР БС-95 и ЕВРОСУПЕР БС-98, како и на ЕВРОДИЗЕЛОТ (Д-Е В) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува з,267 денари/кг и сега ќе изнесува 44,019 денари/кг.

Од ноќеска на полноќ максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-95 – 82,50 (денара/литар), моторен бензин ЕВРОСУПЕР БС-98 – 84,50 (денари/литар), дизел-гориво ЕВРОДИЗЕЛ БС (Д-Е В) – 76,50 (денари/литар), масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 75,00 (денари/литар) и „мазут М-1 НС“ – 44,019 (денари/килограм).

Претходна вестУспешна акција на „Лајка“ – спасен Далматинец од Вардар
Следна вестOхриѓанката што падна од тераса била турната, двајцата осомничени добија кривични пријави