ПФЛ: Скопското дерби без голови и без победник

Вардар и Работнички во скопското дерби одиграа 0:0, додека Македонија Ѓорче Петров и Шкупи со победи го заддржаа темпото со Шкендија во 15. коло во македонската Прва лига.

Ако некогаш старото дерби беше за висок пласман, овојпат Вардар и Работнички со поенот од дербито остануваат на седмото, односно осмото место.

Македонија Ѓорче Петров по тешкиот пораз од Шкендија во претходното коло, се врати со 3:1 победа на гости кај последнопласираната Беласица, додека Шкупи се доближи на два поени до лидерот со 3:1 победа кај Пелистер пред големото дерби со Вардар во следното коло.

ПРВА ЛИГА, 15.КОЛО

Вардар – Работнички 0:0

Беласица – Македонија ЃП 1:3

Пелистер – Шкупи 1:3

Ренова – Силекс 0:0

Струга Трим Љум – Академија Пандев 1:1

Табела:  1.Шкендија 33, 2.Шкупи 31, 3.Македонија ЃП 29, 4.Борец 22, 5.Силекс 21, 6.Струга 21, 7.Вардар 20, 8.Работнички 18, 9.Ренова 15, 10.Пелистер 12, 11.Академија Пандев 11, 12.Беласица 10.

Фото: ФК Работнички

Претходна вестПрегазен пешак од камион-миксер
Следна вестПрвиот патнички авион од Киев слета на скопскиот аеродром