Повремениот дожд ќе се дружи со слаб до умерен јужен ветер

Во Скопје ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне 10 степени.

И во останатиот дел од Македонија ќе биде претежно  облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните делови, каде локално ќе наврнат нови над 20 л/м2. На повисоките планини на северозапад врнежите ќе бидат од снег од кои ќе има дополнителна снежна покривка. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 6 до 15 степени.

Во следните денови ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. До понеделник врнежите повремено ќе бидат поројни и најобилни во западните делови каде дневните количества на воден талог понекаде ќе надминуваат 20 л/м2. Во западните делови и особено на северозападот на планините ќе врне снег и значително ќе се зголеми снежната покривка. Врнежите повремено ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места особено на северот од вечерните часови во сабота и преку ноќта.

Претходна вестНа 28 јануари Филхармонија ја најавува богатата концертна година
Следна вестЛетале по улиците, да не брзале за во црква да одат?