Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

На 2 март, во вечерните часови, осомничениот влегол во казино на улицата Лазо Трповски во Битола, се качил на катот од објектот, каде што имало и други лица, па истурил бензин врз шест слот-машини и ги запалил. Со тоа предизвикал пожар, кој зафатил дел од инвентарот и предизвикал значителна опасност за животот и телото на луѓето и за имотот од големи размери.

По предлог од надлежниот јавен обвинител, судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола определи мерка притвор во траење од осум дена за осомниченото лице.

Претходна вестГерманска министерка: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила за Русија
Следна вестАмериканска потпретседателка: Видовме Палестинци како јадат лисја, а деца умираат