Ракетен фрлач од конфликтот во 2001 година пронајден во викендица во Куманово

Ракетен фрлач кој најверојатно потекнува од конфликтот во 2001 година бил пронајден во викендица во Кумановско.

Според информациите на МВР, вчера А.Е. од Куманово пријавил во полиција дека во неговата викендица која се наоѓала на место викано „Менкова Колиба“ забележал експлозивна направа.

Од страна на полициски службеници од СВР-Куманово и пиротехничар било излезено на местото, при што било констатирано дека се работи за рачен ракетен фрлач најверојатно од 2001 година и истиот бил безбедно подигнат за понатамошна постапка.

Претходна вестТри лица физички нападнале и се обиделе да силуваат малолетнички во Скопје
Следна вестСончево и топло до 36 степени