Разрешен директорот на Кардиохирургија Шокаровски

Разрешен е директорот на Клиниката за кардиохирургија, д-р Марјан Шокаровски, кажа денеска министерот за здравство Илир Демири.

До ова доаѓа по информациите за зголемена смртност на пацинети на Клиниката за кардиохирургија.

-До мене стигнаа наоди дека е зголемена смртноста на Клиниката. Формирав Комисија и извештајот го добив во петокот и немаше никакви значајни отскокнувања. Но, денеска добив друг податок, дека за 170 пациенти не се поднесени информации во „Мој термин“ во однос на отпусни писма и умреници, така што претпоставувам дека таа бројка на смртност може да се промени. Јас сум министер во заминување и сакав да го одложам ова, но денеска решив да го разрешам д-р Шокаровски, рече Демири на прес-конференција во Министерството за здравство.

На прашање кој ќе го замени директорот, министерот вели дека ќе го остави тоа прашање, но ако тој се прашува тоа нема да биде вработен во кардиохирургија. И веќе формирал нова комисија за превенција од кардиоваскуларни заболувања која ќе консултира светски истакнати стручни лица.

Претходна вестВо скопското ѓубре се фрлаат и неексплодирани гранати
Следна вестОд ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат, дизелот поскапува