Регистрирани 1.295 новозаразени, починаа 26 лица

Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 539, Куманово – 55, Дебар – 3, Штип – 36, Прилеп – 92, Тетово – 83, Струга – 35, Велес – 40, Битола – 50, Охрид – 26, Кавадарци – 34, Гостивар – 72, Гевгелија – 24, Струмица – 23, Крива Паланка – 7, Радовиш – 3, Крушево – 3, Кочани – 32, Пробиштип – 7, Демир Хисар – 16, Пехчево – 2, Берово – 11, Виница – 7, Делчево – 5, Кратово – 6, Свети Николе 0 -13, Кичево – 40, Ресен – 13, Неготино – 18.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од: Скопје – 190, Куманово – 25, Штип – 18, Прилеп – 40, Тетово – 30, Струга – 1, Велес – 26, Битола – 11, Кавадарци – 12, Гостивар – 14, Гевгелија – 13, Струмица – 23, Крива Паланка – 1, Крушево – 1, Кочани – 8, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 1, Берово – 1, Свети Николе – 3, Кичево – 4, Ресен – 1, Неготино – 5.

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74 г.), еден од Куманово (86 г.), еден од Штип (76 г.), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74 г.), двајца од Тетово (76 и 77 г.), пациент од Струга (86 г.), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82 г.), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77 г.) и еден пациент од Свети Николе (62 г.).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43.835, бројката на оздравени пациенти е 25.782, на починати е 1.238, а бројот на активни случаи изнесува 16.815. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 19189, активни 7756
• Куманово 2883, активни 767
• Дебар 402, активни 91
• Штип 2054, активни 460
• Прилеп 2000, активни 832
• Тетово 3000, активни 1014
• Струга 1007, активни 238
• Велес 1313, активни 736
• Битола 1197, активни 606
• Охрид 1059, активни 463
• Кавадарци 810, активни 376
• Гостивар 1646, активни 526
• Гевгелија 542, активни 220 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1280, активни 627
• Крива Паланка 314, активни 104
• Радовиш 324, активни 118
• Крушево 60, активни 34
• Кочани 964, активни 318
• Пробиштип 283, активни 103
• Демир Хисар 143, активни 70
• Македонски Брод 119, активни 17
• Пехчево 72, активни 13
• Берово 271, активни 80
• Валандово 126, активни 39
• Виница 259, активни 132
• Делчево 337, активни 179 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 111, активни 70
• Свети Николе 586, активни 139
• Кичево 859, активни 372
• Ресен 322, активни 113
• Неготино 303, активни 202 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3315 теста се преку: ИЈЗ-1140, ЦЈЗ Скопје – 76, Авицена – 406, Биотек – 282, МАНУ – 295, Жан Митрев (Филип Втори) – 206, Систина со PCR метода – 358, лабораторија Лаор – 41, Судска медицина – 8, ЦЈЗ Битола-105, Инфективна клиника – 8, ГАК-0, Синлаб – 78, Ремедика – 45, лабораторија болница Козле – 21, ЈЗУ (рапид тест) – 246, УК Пулмологија со алергологија – 0 , лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 458
• Гази Баба – 1066
• Аеродром -1205
• Карпош – 1032
• Центар – 982
• Кисела Вода – 964
• Ѓорче Петров – 639
• Бутел – 400
• Шуто Оризари – 132
• Студеничани – 39
• Сарај – 87
• Арачиново -20
• Илинден – 192
• Сопиште – 58
• Чучер Сандево – 69
• Петровец –74
• Зелениково -47
• Странец – 125
• Нераспределен- 167

Претходна вестБраво, Македонија конечно на европско фудбалско првенство
Следна вестДен на ослободувањето, а кога ќе го ослободите Скопје од загаден воздух и градежно дивеење?