Руски рибар пронајден шест месеци по исчезнувањето, преживеал и на – 39 степени

Неидентификуваниот рибар преживеал шест месеци во арктичката тундра, на стотици километри од неговото село Уст-Белаја. Тој тргна со брод во пустината Чукотка – најисточниот регион на Русија, но реката се замрзна, оставајќи го „заробен“ во темнината.

За да ги преживее екстремните временски услови и температурите од -39 степени Целзиусови, 70-годишниот старец се засолнил во „ловечка колиба“ во сливот на реката Анадир, без греење.

Бидејќи бил спасен за чудо, било откриено дека има моторна санка со која се обидел да се врати дома. За жал, останал без бензин и се плашел да оди пешки до селото, од страв да не се замрзне, се наведува понатаму.

Жената веднаш не стапила во контакт со полиција, бидејќи мажот многу време поминувал на риболов. Таа беше загрижена кога тој не дојде на Божиќ.

Надлежните организирале потрага по пензионерот и тој бил пронајден на 160 километри од дома. Тој беше исцрпен и не можеше да зборува. На прашањето дали е добро, тој само кимна со главата, пренесува The sun.

-Тогаш собери си ги работите и одиме, наводно му рекол полицаецот.

Рибарот преживеал во ледената пустина палејќи оган, јадејќи риба и – кората на дрвјата. Надлежните соопштија дека тој е „три-четири дена“ од смртта, но за среќа преживеал.

Претходна вестКатолиците и протестантите го слават Велигден
Следна вестПосебен сообраќаен режим во делови од Скопје