СДСМ во 2016 не гласаше за техничката влада, а сега прашуваат дали има таков пример, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Првиот човек на СДСМ Ковачевски упорно прашува каде во светот има пример техничка влада да не биде поддржана од опозицијата, иако тие не гласаа во 2016 година. Ова денеска го посочи пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова.

Како што рече, никаде во светот нема пример премиер да е човек како Талат Џафери од ДУИ, но има пример каде што техничката влада не била поддржана од опозицијата.

-Во 2016 година Владата беше изгласана, без за неа да гласаат пратениците од СДС, тогаш немаа изјави дека гласањето е обврзувачко и дека ако не гласаат, не треба да бидат избрани министрите по нивен предлог. Ова е листингот од гласањето на техничката влада во 2016 година помеѓу пратениците од СДС кои биле тогаш, а тука се и Јован Митрески, сегашен координатор на пратеничката група на СДС и предлог за претседател на Собранието за време на техничката влада, Јагода Шахпаска, министер во МТСП, актуелниот пратеник Горан Мисовски и потпретседателот на СДС, Стефан Богоев. И тогаш и сега обврска е на владејачкото мнозинство да избере влада за спроведување на изборите, т.е. техничка влада, во која министрите во МВР и МТСП, како и дополнителните заменик-министерски места во МИОА, финансии и земјоделство ќе бидат по предлог на опозицијата, рече Панова.

Претходна вестПовлечен предлогот на СДСМ Љубомир Јовески да биде избран за судија во Уставен суд
Следна вестКај кумановец пронајден хероин