Се отвора за јавноста, мистериозната соба во која не можете да останете повеќе од 15 минути

Конечно се отвора за јавноста, мистериозната соба во Фиренца во која не можете да останете повеќе од 15 минути. Таа се отвара на 15 ноември.

„Тајната соба“ на Микеланџело се наоѓа во внатрешноста на музејот на капелите Медичи во Фиренца, а ѕидовите се украсени со скици од јаглен на човечки фигури кои му се припишуваат на големиот уметник. Се вели дека Микеланџело се засолнил таму во 1530 година, криејќи се во тајна просторија од одмаздата на Медичи откако се вратиле од егзил, имајќи предвид дека тој ги предал и го поддржал бунтот што ги соборил.

Мала просторија долга 10 метри, широка три метри и висока два и пол метри, извесно време се користела за складирање јаглен. Откриен е за време на реновирање во 1975 година. Се наоѓа под Новата Сакристија, комплекс на монументалната базилика Сан Лоренцо во Фиренца.

Паоло Дал Поџото, тогашен директор на Музејот на капелите Медичи, многу од цртежите пронајдени на ѕидовите му ги припишува на Микеланџело, иако други оттогаш го оспоруваат тоа. А Дал Поџото верувал дека уметникот се засолнил во тајна просторија откако згрешил за папата Климент VII, пишува Pun kufer.

Меѓу многуте цртежи е и еден што би можел да биде автопортрет. На него е прикажана свиткана фигура која ги хронизира тешките месеци поминати во соба со еден прозорец, во која се влегува преку таен влез.

Досега пошироката јавност не можеше физички да влезе во „тајната соба“ на Микеланџело. Во последните неколку децении, само експерти за уметност и повремениот среќен гостин имаа пристап до малата ќелија за да создадат слика и да ја откријат тајната на собата на Микеланџело во која големиот мајстор се криел два месеци.

Од 15 ноември, мали групи со водич од четири лица ќе можат да ја посетат просторијата најмногу 15 минути. Влезниците ќе чинат 20 евра по лице, покрај влезот во главниот музеј од 10 евра.

– Воведовме ограничен број посетители по временски интервал поради потребата од наизменични периоди на изложување на скиците на LED светло со продолжени периоди на темнина, велат од музејот.

До собата се пристапува со тесни и тесни скалила, а бројот на посетители неделно ќе биде ограничен на 100 луѓе.

Претходна вестЛавров побара да дојде во Скопје, Османи со објаснување…
Следна вестБензините од полноќ поевтини за половина денар, дизелот за денар